6 sierpnia 2020 r. odbyło się podsumowanie projektu "Miastu na urodziny - 800-lecie Lubania - online", realizowanego przez Dolnośląską Grupę Literacką NURT we współpracy z Klubem Liderów Młodzieżowych.
Od maja do sierpnia NURT, we współpracy z lubańskim Klubem Liderów Młodzieżowych, prowadził międzypokoleniowe przedsięwzięcie, którego hasłem przewodnim było osiemsetlecie miasta nad Kwisą. W lipcu odbył się cykl warsztatów kolażu artystycznego dla seniorów i młodzieży z Lubania. Podczas czterech spotkań (stacjonarno-zdalnych) uczestnicy zajęć, wykorzystując proste materiały – stare gazety, kartki i klej – tworzyli kreatywne prace, spędzając wesoło wspólny czas. Głównym elementem projektu były 2 konkursy – literacki oraz plastyczny (na kolaż), zachęcające do tworzenia prac poświęconych Lubaniowi. Ich efektem jest urodzinowy prezent dla Lubania – książka „W cieniu Wieży Brackiej“, dokumentująca zapis chwili, myśli i wyobraźni mieszkańców oraz przyjaciół miasta. W publikacji zaprezentowano wybrane prace literackie - wiersze i prozę oraz kolaże, które napłynęły na oba konkursy oraz powstały na międzypokoleniowych warsztatach kolażu. Specjalną niespodziankę stanowią pozakonkursowe utwory przyjaciół Lubania.
Podczas podsumowania projektu w MDK w Lubaniu wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursów. Swoją premierę miała publikacja „W cieniu Wieży Brackiej“. Zaprezentowano też wystawę prac z międzypokoleniowych warsztatów kolażu. Całość wydarzenia uświetnił występ Grzegorza Żaka.
Lauretami konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży z Lubania i powiatu lubańskiego, na który wpłynęło 20 prac od 16 autorów, zostali:
* kategoria I - 6-10 lat:
- 1. miejsce: Nadia Błaszczak,
- 2. miejsce: Tymon Ramulewicz,
- 3. miejsce: Wojciech Rycerz,
- wyróżnienie: Adam Gryglewicz,
- wyróżnienie: Bartosz Gryglewicz,
* kategoria II - 11-15 lat:
- 1. miejsce: Wiktoria Błaszczak,
- 2. miejsce: Karolina Minkiewicz,
- wyróżnienie: Julia Nowak,
* kategoria III - 16-24 lata
- 1. miejsce: Katarzyna Długosz,
- 2. miejsce: Patryk Harapin,
- 3. miejsce: Tomasz Długosz.
Laureatami konkursu literackiego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z Dolnego Śląska, na który wpłynęlo 18 zestawów wierszy oraz 16 prac prozą, zostali:
* kategoria poezja - dorośli:
- 1. miejsce Elżbieta Moskalewicz-Strojna za wiersz „Wspomnienia z Lubania",
- 2. miejsce Anna Ewa Klimowicz za wiersz „Do(prawdy)",
- 3. miejsce Piotr Bigus za wiersz „Lubańska wierzba płacząca",
- wyróżnienie za zestaw wierszy Anna Nawrocka,
* kategoria proza - dorośli:
- 1. miejsce Bogusława Socha za tekst „Czas zmienia wszystko",
- 2. miejsce Jan Owczarek za tekst „Z Aniołem w Lubaniu",
- 3. miejsce Izabella Monika Bill za tekst "Mgła",
* kategoria poezja - młodzież:
- 1. miejsce Amelia Migut za wiersz „Lubań",
- 2. miejsce Karolina Krawczyk za wiersz "Wiersz na 800-lecie Lubania",
* kategoria proza - młodzież:
- 1. miejsce Amelia Skrodzka za tekst „Cień za oknem".
Osoby zainteresowane, które nie mogły osobiście uczestniczyć w podsumowaniu projektu, mają jeszcze szanszę na zdobycie niezwykłej książki-kolażu „W cieniu Wieży Brackiej“. Można ją otrzymać bezpłatnie w biurze Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Lubaniu (ul. Armii Krajowej 30, parter, wejście od podwórza), od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00. Warto się pośpieszyć. Książka została wydana w niewielkim nakładzie 250 egzemplarzy.
Projekt „MIASTU NA URODZINY – 800-lecie Lubania – ONLINE“ został zrealizowany przez DGL NURT z programu Dolnośląskie Małe Granty. Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dolnośląskie Małe Granty są dofinansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
Fot. Anna Ewa Klimowicz oraz Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze“