W najbliższy piątek, 18 lutego 2022 r. miejskie Muzeum w Budziszynie oficjalnie otworzy wystawę zatytułowaną „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, wioski”, która przybliży problematykę słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach między VIII a XI wiekiem.
Od października 2019 r. Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jest partnerem wiodącym realizowanego w ramach programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, który skupił się na wybranych wątkach z historii tego regionu.
W ramach działań trwających jeszcze do 31 marca 2022 r. nasi partnerzy przygotowali trzy wystawy specjalne, z których ekspozycja dotycząca Związku Sześciu Miast trwała do 9 stycznia br. w Muzeach Miejskich w Żytawie, a ta prezentująca ślady kampanii napoleońskiej na pograniczu śląsko-łużyckim została udostępniona w ostatni weekend w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Natomiast w najbliższy piątek, 18 lutego 2022 r. miejskie Muzeum w Budziszynie oficjalnie otworzy wystawę zatytułowaną „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, wioski”.
Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa na otwarcie tej ekspozycji, które przeprowadzone zostanie w trybie zdalnym.
W załącznikach znajdą Państwo zaproszenie zarówno na otwarcie wystawy o godz. 14:00, jak i na poprzedzający je wykład kuratorki wystawy, dr. Harriet Bönisch, „Słowiańskie Górne i Dolne Łużyce – analiza porównawcza“ o godz. 11:00.
Dalsze informacje – jak program, wskazówki dotyczące zgłoszenia na oba wydarzenia czy informacje dot. korzystania z aplikacji Zoom – znajdą Państwa także w załącznikach.
W imieniu organizatorów liczymy na Państwa obecność, a następnie – w dogodnej chwili – odwiedzenie wystawy w Muzeum w Budziszynie. Trójjęzyczna (polsko-niemiecko-serbołużycka) ekspozycja będzie dostępna do dn. 8 maja br. Wstęp na wystawę jest wolny.
Facebook: @1000JOL.LGL
KRAJOWY URZĄD SAKSONII DS. ARCHEOLOGII
Wydział Ochrony Zabytkȯw Archeologicznych