W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o inwestycjach fotowoltaicznych Gminy Miejskiej Lubań oraz Korpusie Wsparcia Seniorów.
Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów użyteczności publicznej to spore przedsięwzięcie. Wsparcie finansowe pochodzące ze źródeł krajowych umożliwiło wdrożenie fotowoltaiki w naszym mieście.
W Lubaniu ruszy nowy ogólnopolski program opieki na odległość na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek czy stan zdrowia.
W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o inwestycjach fotowoltaicznych Gminy Miejskiej Lubań oraz Korpusie Wsparcia Seniorów.
Pozyskiwanie energii słonecznej ma coraz więcej zwolenników, podkreślających niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania.
- Fotowoltaika to jest generalnie inwestycja w przyszłość, w zieloną energię, a wiemy, że przebranżawianie się gospodarki na zieloną energię jest poniekąd konieczne ze względu na coraz większe skomplikowanie dostępu do tzw. kopalin – podkreślał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Cieszy więc, że i Lubań wpisuje się w ten trend. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości około 2 milionów złotych panele fotowoltaiczne są montowane na budynku Miejskiego Domu Kultury, budynku socjalno-biurowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na budynkach szkół podstawowych nr 1, 3 i 4. Wkrótce rozpocznie się montaż instalacji na budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji.
- Częściowo ta energia wykorzystywane będzie na potrzeby placówki, a częściowo oddawana będzie do sieci i w ten sposób obniżany będzie też ogólny rachunek, płacony przez poszczególne jednostki za energię elektryczną – mówił burmistrz.
To nie koniec nowoczesnych rozwiązań. Miejskie podstawówki dostosowane zostaną do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wg planu od nowego roku szkolnego w lubańskiej dwójce, trójce i czwórce będą zamontowane windy umożliwiające przemieszczanie się między piętrami.
Około 20% naszego społeczeństwa to osoby w wieku powyżej 65. roku życia – często samotne, schorowane, zdane tylko na siebie. Dlatego coraz częściej państwowy system opieki społecznej kieruje programy pomocowe dla tych osób. W tym roku lubański samorząd wziął udział w jednym z takich programów. „Korpus Wsparcia Seniorów” to program ministerialny, z którego pozyskaliśmy 40 tysięcy złotych.
- Celem programu jest udzielenie wsparcia dla osób w wieku 65+ po wcześniejszym rozeznaniu ich potrzeb, a także zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania – mówiła Małgorzata Poszelężna, Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej UM.
Dzięki środkom, przyznanym przez Wojewodę Dolnośląskiego, zakupionych zostanie 30 „opasek bezpieczeństwa” wraz z systemem obsługi.
- Zasada ogólna jest taka, że opaska jest bardzo prosta do obsługi, ponieważ będzie miała jeden przycisk alarmujący i będzie on od razu monitorowany do systemu. Tam osoby, które będą mogły rozeznać daną potrzebę seniora, będą natychmiast interweniowały – dodała M. Poszelężna.
Operator z centrum powiadamiania będzie kontaktował się z seniorem, po czym zadecyduje, jakie należy podjąć działanie. Czasem wystarczy rozmowa, a czasem konieczne będzie wysłanie na miejsce wolontariusza, pracownika opieki społecznej lub ekipy pogotowia ratunkowego.
Ta ostatnia opcja będzie bezwzględnie stosowana przy braku kontaktu z właścicielem opaski.
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” to odpowiedź na zachodzące procesy demograficzne oraz nowoczesne spojrzenie na wsparcie samodzielnego funkcjonowania osób starszych.
Jego realizacją zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
(ŁCR)